Як вибрати акумулятор для джерела безперебійного живлення?

Як вибрати акумулятор для джерела безперебійного живлення?

Параметри якості електроенергії в українських енергомережах не завжди відповідають заявленим показникам. Найчастіше в будинках блимає світло внаслідок відхилення напруги від номінального значення або поганої якості старих електромереж, які не рідкісними є і короткочасні відключення електроенергії. В таких умовах все більшої популярності в Україні завойовують джерела безперебійного живлення (англ. UPS), які здатні не тільки фільтрувати перешкоди, але і підтримувати стабільну роботу електроприладів при раптовому відключенні енергії.


Наприклад, в разі відключення електроенергії джерело безперебійного живлення підтримає роботу комп'ютера і дозволить Вам зберегти всі дані в цілості й схоронності. ДБЖ має вбудований акумулятор, ємності якого вистачить приблизно на 15 - 20 хвилин роботи. Якраз за цей час Ви зможете зберегти потрібні документи і правильно завершити роботу, вимкнувши комп'ютер.

Сучасні системи безперебійного живлення можуть мати досить велику номінальну потужність, тому можуть не тільки підтримувати роботу окремих електроприладів протягом певного проміжку часу, а й обслуговувати цілі житлові будівлі або промислові об'єкти. При цьому вони відрізняються доступністю і порівняно невисокою ціною. Єдина проблема - це те, що акумуляторні батареї в ДБЖ мають обмежений термін служби, тому періодично перед власником таких приладів постає питання про те, як вибрати відповідну продукцію?

Робота будь-якого джерела БЖ зводиться до наступного. При нормальній напрузі в електромережі комп'ютер або будь-який інший електроприлад працює від розетки. У разі ж виникнення проблем з енергопостачанням (сильні відхилення напруги або взагалі її відсутність) автоматично включається акумуляторна батарея, розміщена всередині ДБЖ і, тим самим, електроприлади починають “харчуватися” від неї. Відповідно, найбільш важливим елементом будь-якого джерела безперебійного живлення є саме накопичувальна батарея, яка запасає енергію і забезпечує роботу системи в автономному режимі.

Як правило, середній термін служби батареї обмежується трьома роками. Однак в силу неоптимальні налаштувань чутливості UPS, внаслідок чого він перемикається між роботою від мережі і від АКБ частіше, ніж це необхідно, сам акумулятор зношується набагато швидше відведеного йому виробником терміну.

В даний час виділяють наступні типи акумуляторів:  

- Свинцево-кислотні (рідкий елекроліт)   

Широко застосовуються для стаціонарних автономних і резервних енергосистем. Вони володіють тривалим ресурсом роботи (від 5 до 12 років) і доступністю за ціною. Однак серйозно різняться за своїми характеристиками і вимагають особливого підходу до підбору типу і ємності.

- AGM (AbsorbedinGlassMat)

Тут замість рідкого електроліту, як в звичайних свинцево-кислотних, застосовується сепаратор з скловолокна, розміщений між електродами. Сепаратор являє собою спеціальну пористу систему, де електроліт утримується капілярними силами. Таке рішення забезпечує ряд переваг: Зокрема, AGM технологія відрізняється високою стійкістю до вібрації і ударних навантажень, хорошою надійністю, можливістю установки в довільному положенні, низьким внутрішнім опором, безпекою і екологічністю. Недарма ця технологія отримала зараз найбільше поширення. Їх недоліком є ​​тільки критичність до режимам зарядки.


- Гелеві

 Як зрозуміло з назви, тут в якості електроліту використовується гель, що володіє високими поглинаючими властивостями. Утворені в результаті хімічних реакцій водень і кисень нікуди не зникають, а залишаються всередині герметичного корпусу. Через якийсь час вони взаємодіють один з одним, внаслідок чого з'являється звичайна вода, яка поглинається гелем. Гелеві акумулятори - це замкнута система, яка характеризується повною герметичністю і немає потреби в обслуговуванні. Цей тип відрізняються довгим терміном служби (до 12 років), високою питомою потужністю і збільшеним числом циклів заряду-розряду. Крім того, до їх переваг відноситься той факт, що вони можуть працювати в широкому діапазоні температур.


Отже, якщо розібратися, то можна відзначити, що для джерел безперебійного живлення, що використовуються в побуті, краще підійде технологія AGM. Вони мають досить великий термін служби і при цьому не виділяють вибухонебезпечних газів. Якщо ж Ви підбираєте батарею для створення автономних енергосистем краще віддати перевагу гелевій технології.

Вибір акумуляторної батареї 

 Для початку рекомендується ознайомитися з документацією наявного UPS, щоб визначити, яка модель АКБ в ньому використовується і які її технічні характеристики. Якщо паперової документації не залишилося, то можна спробувати відвідати офіційний сайт виробника для пошуку потрібної інформації. При виборі нової акумуляторної батареї необхідно, в першу чергу, керуватися такими принципами: напруга повинна точно відповідати зазначеним параметрам в технічній документації, а ємність бажано брати як мінімум не нижче тієї, що була спочатку.


Нагадаємо, що ємність визначає те, як довго джерело безперебійного живлення буде підтримувати роботу електроприладів, наприклад, комп'ютера, при відключенні електроенергії. Якщо Ви використовується ДБЖ для підтримки працездатності декількох електроприладів, то необхідно правильно розрахувати відповідну ємність нового акумулятора. Для правильного розрахунку потрібно взяти кількість енергії яку запасає акумулятор (Ватт * год) і розділити на напругу системи (Вольт). 

Також при розрахунку слід звернути свою увагу на значення граничної глибини розряду - для тривалої роботи рекомендується не розряджати його до рівня менше 25 відсотків.  

В цілому, термін служби батареї визначається числом циклів заряд-розряд, яке безпосередньо залежить від умов її експлуатації. Чим глибше розряджається АКБ, тим, відповідно, довше вона перебуває в розрядженому стані і виходить менше число можливих циклів роботи. Крім того, потрібно пам'ятати і про таких параметрах, як величина саморозряду і внутрішній опір. Величина розряду вказується в процентах і визначає, наскільки розрядиться акумулятор при зберіганні. А від внутрішнього опору залежить, наскільки меншим струмом можна зарядити-розрядити батарею. Чим менше показник внутрішнього опору, тим, відповідно, краще.

Сьогодні на ринку представлений досить широкий асортимент даної продукції. Серед компаній-виробників, продукція яких вселяє довіри, можна відзначити такі марки, як Everexceed, Ventura і Leoch, Challenger. Як показує практика, данні модулі можуть пропрацювати тривалий термін, хоча точний термін служби Вам, звичайно, ніхто не зможе передбачити.

 

 2018-06-20
 (176 просмотров)